We will be hosting information night on August 25th, 2017 from 6:30-7:30pm at D39C Showcase.  The presentation will give an overview of Science Olympiad, student registration process, meeting of our coaches including the Head Coach Committee and students.  We welcomes 5th – 8th graders to join our team.

We are still looking for more coaches. If you are thinking about coaching, please don’t hesitant to contact head coach committee and we will love to answer your questions and help you to make the decision. The events that we need more coaches are: Dynamic Planet, Hovercraft, Micro Mission, Mystery Architecture, Road Scholar, Roller Coaster, Solar System, Thermodynamics, and Wright Stuff.
All committed and prospective coaches are invited to a coach meeting on Friday 8/25 @7:30PM right after the information meeting. 

Please email Science Olympiad Head Coach Committee at so-headcoach@d39c.org if you are interested in coaching any of the events.  We will provide training CD/DVD.

 

Congratulation to Design 39 Campus Science Olympiad taking the 9th place of this year’s San Diego Regional Tournament. There were 118 teams and 36 schools across San Diego County participated.  Fantastic Job Everyone!!!


Our school made it to 9th place from 14th last year.  We are so close qualifying to compete at So. Cal State SO competition at Cal Tech.   With the dedication and spirit, I am sure D39C will make it next year!!   All of the students did an awesome job this year.


Thank you to all the parents/student volunteers and Hospitality Committee (Maria, Noori & Sandra) helped maintaining our school camp ran smoothly on competition day.  Parents, thank you to your support and encouragement to your student to participate Science Olympiad especially the last few weeks of crazy driving to additional practices.


Thank to Principal Erpelding attended the award ceremony and brought lots of energy to the team at the end of the day.


Thank you to our sponsors: The D39C Collaborative providing breakfast, Relation Edge providing pizza, Peet’s coffee and Royal India providing lunch to our team.  (They are all D39C parents!)


Most importantly,  thank you to our coaching team who spend lots of hours and dedication coaching the students. Without our coaches, it would not be possible to form the Science Olympiad team.  This is our first year we were able to participate all 23 events and awarded one of the top 10th school.  Thank you coaches for your dedication and the extra hours you put in to provide guidance to our students :

  • Parent Coaches:

Allen Hoong ,Anitha Anand ,Brenda Lau ,Brian Carlton ,Don Widjaja ,Huaiyu Sun ,Ilham Ahmed ,Jesus Chong ,Jinendra Ranka ,Julie-Anne Zimmer ,Kathy Hsiao ,Khoa Do ,Malathi Arumugam ,Manju Kuttuva ,Meng Zhang ,Mohanraj Umapathy ,Norman Tyrrell ,Padmaja Gadde ,Rui Zhang ,Sandra Matsumoto ,Shirley Tung ,Sonal Kalra ,Sreekanth Pasumarthy ,Vanaja Deevi ,Vineeta Arora ,Yun Bai

  • Student Coaches from Del Norte High School:

Amber Widjaja ,Anjail Ramesh ,Brandon Langsang ,Dani Chang ,Elisabeth Pegg ,Ellie Feng ,Joey Chang ,Kaushik Arunkumar ,Michelle Prasouvo ,Ruben Shakya ,Steven Liu ,Urmi Suresh ,Yethan Tung

Congratulation to the following students and coaches who took 15 awards this year.  See you again next year!
Event Place Team Student Coach Assistant Coach
Crime Busters
10th
Hades
Kaela Abalos (8th grade)
Yun Bai
Ellie Feng (DNHS)
Alison Hale (8th grade) Meng Zhang
Crime Busters
12th
Poseidon
Zahir Ahmed (8th grade)
Yun Bai
Ellie Feng (DNHS)
Jasper Hoong (8th grade) Meng Zhang
Disease Detectives
4th
Hestia
Jaden Lee (6th)
Sandra Matsumoto
Ian McKenna (8th)
Dynamic Planet
9th
Poseidon
Jasper Hoong (8th grade)
Brenda Lau
Wan Lee Tan (7th grade)
Fast Facts
10th
Poseidon
Iniyaa Mohanraj (7th grade)
Elizabeth Pegg (DNHS)
Malathi Arumugam
Sarika Pasumarthy (8th grade)
Hovercraft
7th
Poseidon
Crystal Widjaja (7th grade) Kathy Hsiao
Jesus Chong
Leo Zimmer (8th grade) Shirley Tung
Hovercraft
14th
Hades
Steven Castaneda (5th grade) Kathy Hsiao
Raiden Tung (6th grade) Shirley Tung
Meteorology
18th
Poseidon
Cody O’Brien (7th grade)
Brandon Langsang (DNHS)
Steven Liu (DNHS)
Ruben Shakya (DNHS)
Bill Zhao (7th grade)
Optics
12th
Poseidon
Zahir Ahmed (8th grade)
Jinendra Ranka
Rishi Carlton (8th grade)
Rocks & Minerals
5th
Hades
Arjun Rao (5th grade)
Julieanne Zimmer
Vardaan Sinha (5th grade)
Scrambler
7th
Hesita
Riya Anand (6th grade)
Anitha Anand
Jesus Chong
Allyson Chong (7th grade)
Towers
11th
Poseidon
Rubina Sheeraj (6th grade) Allen Hoong
Yethan Tung (DNHS)
Crystal Widjaja (7th grade) Shirley Tung
Towers
17th
Hades
Leo Lyons (7th grade) Allen Hoong
Yethan Tung (DNHS)
Raiden Tung (6th grade) Shirley Tung
Wind Power
12th
Hestia
Rohan Juneja (5th grade)
Sreekanth Pasumarthy
Ashika Palacharla (6th grade)
Wind Power
16th
Athena
Sean Lobanov (5th grade)
Sreekanth Pasumarthy
Safin Singh (5th grade)